Druk 3D a biodegradacja

Nowoczesne technologie mogą sprzyjać ekologii i wpływać pozytywnie na środowisko naturalne. Z reguły jednak generuje to spore koszty, bo mariaż nowoczesności z odpowiedzialnością za kondycję planety nie jest tani – przynajmniej na razie.

Również wydruki 3D mogą być ekologiczne, o ile tylko do ich stworzenia zostaną wykorzystane odpowiednio dobrane materiały. W tej chwili na rynku dostępny jest jeden w pełni biodegradowalny polimer, który nadaje się idealnie do stosowania w drukarkach trójwymiarowych.

Chodzi o poliaktyd, znany także jako poli kwas mlekowy lub w skrócie – PLA. Należy on do grupy poliestrów alifatycznych.

Powstaje na bazie odnawialnych surowców naturalnych, takich jak mączka kukurydziana. Aktualnie stosowanie poliaktydu w druku 3D nie jest zbyt powszechne z uwagi na jego znaczne koszty.

Sprawdza się on jednak w dziedzinach medycznych, chociażby jako budulec dla implantów dentystycznych czy rozpuszczalnych nici chirurgicznych. Wykonane z PLA opakowania rozkładają się w ciągu niespełna trzech miesięcy.