Niuanse techniczne

Wykorzystanie drukarek przestrzennych jest kwestią złożoną i zależną od różnych czynników. Na ten moment można użyć je w wielu celach, ale w praktyce wszystko zależy od metody wytwarzania produktu, dostępnych materiałów i poniekąd kubatury urządzenia. Im jest ona większa, tym większe obiekty można za jej pomocą stworzyć. Do wydruku mniejszych elementów lepiej nadają się drukarki o mniejszych gabarytach. Jeśli chodzi o technologię FDM, można wykorzystać różne materiały.

Jakie konkretnie – zależy od kilku czynników. Po pierwsze od maksymalnej temperatury do jakiej może ogrzać się wyciskarka, po drugie od jej budowy. Są metody, gdzie drukowany obiekt jest cały czas zawieszony w innej substancji. Mowa o SLA czy selective laser sintering. Rodzi to pewne ograniczenia – nie można na przykład tworzyć zamkniętych przestrzeni z pustym wnętrzem.

Co się tyczy precyzji wykonania końcowego wyrobu, jest to w największym stopniu zależne od dokładności pozycjonowania elementów sterujących oraz typu tworzywa z jakiego został wykonany dany obiekt.