Pole robocze i tryby pracy

Każda drukarka 3D, również ta do użytku domowego, posiada swoje ograniczenia. Cechą drukarek używanych w przemyśle, gdzie wytwarzanie obiektów odbywa się na dużą skalę, jest duże pole robocze – czasami mające nawet kilka metrów długości i szerokości.

To pozwala na kreowanie w szybkim czasie sporych elementów lub całych przedmiotów. Jeśli mowa o domowych rozwiązaniach, to technicznie sprawy wyglądają podobnie, ale zmienia się skala.

Przeciętnie pole robocze dla domowych drukarek jest kształtem zbliżone do kwadratu o bokach mających około 15 centymetrów. To pozwala na bezproblemowy wydruk biżuterii, ozdób lub części zamiennych o średniej wielkości.

Jeśli docelowo chcemy uzyskać większy przedmiot, możemy oddzielnie wydrukować elementy, a następnie łatwo połączyć je ze sobą. Najlepszym materiałem roboczym jest ABS – cechuje go łatwość obróbki oraz spajania.

Im bardziej precyzyjna głowica drukująca, tym uzyskane powierzchnie są bardziej gładkie i dokładniej odwzorowują projekt. Typowa drukarka posiada do kilkunastu intuicyjnych trybów pracy.