Przyszłość w grafenie

Zapewne większość z nas słyszała o grafenie. Nie bez powodu właśnie w Polsce tyle mówi się i pisze na jego temat. To polscy naukowcy opracowali nowoczesne metody wytwarzania tego wszechstronnego materiału na szeroką skalę, a także zaproponowali różne sposoby jego wykorzystania w dziedzinach, które dotąd bazowały o inne materiały.

Nie dziwi zatem, że coraz częściej wymienia się grafen także w kontekście drukarek 3D. Eksperci są zgodni, że jeśli uda się go zaadaptować na potrzeby wydruków trójwymiarowych, będzie to oznaczało prawdziwą techniczną rewolucję. Grafen jest materiałem bardzo cienkim, a równocześnie znacznie wytrzymalszym niż stal.

Może rozciągać się o 20 procent i nie traci przy tym swoich właściwości. Tworzywo to jest kombinacją szeregu cech fizycznych, które wydają się nawzajem wykluczać, ale jednak są spójną całością. Jak grafen wpłynie na świat druku trójwymiarowego? Najbliższe lata pokażą, ale nadzieje w nim pokładane są spore.

Wszystko stanie się bardziej realne, gdy produkcja taniego i pełnowartościowego materiału rozpocznie się na skalę przemysłową.